05/21/2018 - دوشنبه 31 ارديبهشت 1397

ورود اعضا

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران :

ساماندهی روددره ها، احیای هویت تاریخی پایتخت را به دنبال خواهد داشت(1396/11/7)

ساماندهی روددره ها از جمله اقداماتی است که می تواند به بازیابی حافظه تاریخی شهر تهران کمک کند.


به گزارش پایگاه خبری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، دکتر پیروز حناچی که در گردهمایی پایانی مسابقه کارگاهی "طراحی احیا مسیر گذر رودخانه دربند" در باغ موزه نگارستان سخن می گفت، ضمن اعلام مطلب فوق افزود: باید کاری کرد تا حافظه تاریخی فراموش شده شهر تهران  بازیابی شود؛ ساماندهی روددره ها با همکاری تمام گروهها، دانشگاهها و نهادهای مدنی و تخصصی، گامی موثر در این زمینه به شمار می آید.

وی در ادامه با اشاره به سرگذشت باغ موزه نگارستان، وضعیت موجود این باغ را نمونه ای از تصمیمات درست مدیران در زمان اجرای مسئولیت دانست و با بیان آنکه در گذشته ای نه چندان دور طرح هایی برای احداث 2 تا 3 برج در مکان همین باغ آماده شده بود، افزود: در همان زمان موضوع برای تامین بودجه ساخت برج ها در دولت مطرح شد و مرحوم دکتر حبیبی معاون اول رئیس جمهور وقت، ضمن مخالفت با این موضوع، اعتبار لازم برای حفظ و مرمت باغ و بناهای تاریخی موجود در آن را تامین و مرحوم کازرونی رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی را مامور اجرای طرح مرمت کرد. اگر معاون اول رئیس جمهور در دهه هفتاد هجری شمسی تصمیم درستی در رابطه با احیا و مرمت باغ نگارستان اتخاذ نمی کرد، بخشی از تاریخ معاصر کشورمان و به ویژه تاریخ معاصر آموزش عالی از بین رفته بود.

معاون شهردار تهران با بیان آنکه مدیران کشور دائما در معرض اتخاذ تصمیمات خوب یا بد قرار دارند، بهبود وضعیت کشور را  نیازمند تلاش در جهت اتخاذ تصمیمات درست دانست. 

وی با اشاره به موضوع گردهمایی احیا مسیر گذر رودخانه های شهری، تلاش در جهت حفظ رود دره ها را به عنوان یکی از تصمیمات خوب مدیران شهری برشمرد و با تاکید براینکه احیا و ساماندهی روددره ها به منظور احیای هویت تاریخی شهر تهران باید در اولویت کارها قرار گیرد، اضافه کرد: اگر آب‌های رشته کوه های البرز نبود ، قاعدتاً تهران نیز شکل نمی‌گرفت. به عنوان مثال محله عودلاجان که از قدیمی‌ترین محلات شهر تهران است، همان گونه که از نامش مشخص است به دلیل حفظ و مدیریت توزیع آب به وجود آمده است. از این رو امیدواریم تمام مسئولان با اخذ تصمیمات درست وشجاعانه، تهران و سایر شهرها را به پیشینه تاریخی خود نزدیک کنند.

به گفته دکتر حناچی، شهر تهران از 8 روددره برخوردار است که در طرح های موضوعی و موضعی طرح جامع و همچنین طرح تفصیلی پایتخت ، استفاده مطلوب از ظرفیت آنها چه به عنوان مسیل و چه به عنوان مسیرهای پیاده روی و گردشگری مورد تاکید قرار گرفته است. 


تعداد بازدید: 187


print

rating