05/21/2018 - دوشنبه 31 ارديبهشت 1397

ورود اعضا

توسط سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران برگزار شد

بررسی لرزه خیزی شهر تهران(1396/10/21)

لرزه خیزی شهر تهران در قالب برگزاری یک کارگاه انتقال دانش، مورد تشریح و بررسی قرار گرفت.


به گزارش پایگاه خبری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، کارگاه "بررسی لرزه خیزی شهر تهران" با سخنرانی دکتر "مهدی زارع" عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، در محل سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست که با حضور جمع کثیری از مدیران و کارشناسان سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران برگزار شد، وضعیت لرزه خیزی پایتخت با اتکا به اطلاعات و شواهد تاریخی مورد بررسی قرار گرفت و ضمن ارائه مستنداتی از سفرنامه ها، کتب تاریخی و نیز اکتشافات باستان شناسی، در مورد زمین لرزه هایی که در گذشته تاریخی شهر تهران به وقوع پیوسته است، بحث و تبادل نظر شد.

معرفی گسل های شهر تهران به عنوان پتانسیل اصلی وقوع زلزله در پایتخت، بخش دیگری از این کارگاه علمی بود که به ارائه شواهد و مستندات علمی از گسل های موجود اختصاص داشت.

زلزله 5/2 ریشتری ملارد که آذرماه امسال در مرز استان های تهران و البرز روی داد و در شهر تهران نیز احساس شد، از دیگر موضوعاتی بود که در سخنرانی دکتر زارع مورد اشاره قرار گرفت. بررسی امکان فعال شدن شاخه غربی گسل شمال تهران در اثر فعالیت گسل اشتهارد، از جمله موضوعات مطرح شده در این بخش از کارگاه بود که براساس متغیرهای میزان تنش ایجاد شده در اطراف گسل اشتهارد و اطلاعات آماری زمین لرزه هایی که در نقاط مختلف ایران و جهان به وقوع پیوسته است، به بحث گذاشته شد.

کارشناسان سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران در پایان این کارگاه، ضمن شرکت در یک تجربه گروهی، با روش ارزیابی ریسک زلزله آشنا شدند و این بررسی علمی را در مورد ساختمان معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران و با فرض وقوع زمین لرزه ای در شمال پایتخت به انجام رساندند.تعداد بازدید: 218


print

rating