1398/8/13 | 11:49 | 151 | 0

توسط سازمان مهندسی و عمران شهر تهران صورت گرفت

اجرای موفقیت آمیز طرح آزمایشی زیرسازی معابر شهری با استفاده از افزودنی نیکوفلاک

اجرای موفقیت آمیز طرح آزمایشی زیرسازی معابر شهری با استفاده از افزودنی نیکوفلاکمدیرعامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران، از اجرای موفقیت آمیز طرح آزمایشی زیرسازی معابر شهری با استفاده از مواد پلیمری- معدنی نیکوفلاک خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، مهندس احسان نوش آبادی ضمن اعلام خبر فوق افزود: طی سال های گذشته استفاده از افزودنی های مختلف آلی، پلیمری و کامپوزیتی، با هدف بهبود خواص خاک و تقویت آن گسترش یافته است. از این رو اجرای طرح آزمایشی زیرسازی معابر شهری با استفاده از سیمان و ماده افزودنی نیکوفلاک در یکی از معابر منتهی به بزرگراه آزادگان که محل تردد ماشین آلات سنگین است، در دستور کار قرار گرفت تا ضمن آزمایش یک روش سریع و دوستدار محیط زیست در زمینه زیرسازی معابر، میزان مقاومت و دوام این شیوه در مواجهه با بارهای خاص دینامیکی سنجیده شود.

مهندس نوش آبادی با اشاره به نتایج رضایت بخش آزمون های یک روزه سنجش مقاومت های مکانیکی که توسط کارشناسان مرکز مطالعات ژئوتکنیک و مقاومت مصالح شهرداری تهران به عمل آمده است، یادآور شد: نتایج رضایت بخش طرح فوق در شرایطی حاصل شده است که اجرای عملیات زیرسازی در شرایط نامناسب جوی صورت گرفت اما ویژگی های خاص این روش که شامل دوام بالا، نفوذ پذیری اندک و مقاومت در برابر سرما می باشد، تحقق اهداف و نتایج از پیش تعیین شده را تضمین ساخت.

وی با بیان آنکه استفاده از نیکوفلاک در عملیات زیرسازی معابر، نیاز به ماشین های حمل مصالح و همچنین اجرای وسیع عملیات خاکی را محدودتر می سازد، یادآور شد: در این روش علاوه بر کاهش میزان تولید آلاینده ها و گازهای گلخانه ای، ضخامت لایه روسازی آسفالت به شکل قابل ملاحظه ای کاهش یافته و ظرفیت تحمل بارهای ترافیکی تا 3 برابر افزایش می یابد.

گفتنی است نیکوفلاک پودری خاکستری است که با هدف افزایش مقاومت لایه های زیرسازی به صورت توامان با سیمان مورد استفاده قرار می گیرد. در قالب طرح آزمایشی مذکور، قطعه ای از خیابان سامانی پور به طول 250 متر و  عرض 13 متر مورد بهسازی قرار گرفت و پس از اصلاح لایه های زیرسازی، آماده اجرای روکش آسفالت شد.rating
به اشتراک گذاری

برچسب ها: معاونت فنی عمرانی

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print