1398/4/29 | 09:45 | 32 | 0

تدوین کتاب راهنمای تهیه گزارش مطالعات ژئوتکنیک پروژه­های عمرانی شهر تهران

يکي از مهمترين عوامل در ساخت يک سازه که مي­تواند حتی به منتفی شدن ساخت آن منجر شود، وجود مشکلات در زمین مورد نظر از قبیل ضخامت زیاد احجام خاکی (خاکبرداری و خاکریزی)، قرارگیری برروی زمین­های مشکل­دار (شیبدار، مستعد رانش و نیازمند تحکیم بستر) و یا عدم پاسخگوئی به بارهای وارده از جانب زمين مورد نظر جهت ساخت است. عدم در نظرگيری و پيش بينی رفتار خاک در برابر بارهای وارده مي­تواند منجر به خرابي­های گسترده در سازه شود. لذا دقت در انجام مطالعات ژئوتکنيک و بکارگيری روش­های دقيق و مناسب مي­تواند به موارد فوق کمک شايانی نمايد.

به گزارش پایگاه خبری سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، ویرایش جدید مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان، نسبت به ارائه خلاصه­ای از روش­ها و حداقل‌های مورد نیاز در انجام مطالعات ژئوتکنیک اقدام نموده است. به گفته آقای مهندس معماريان،‌ مدیر مرکز مطالعات ژئوتکنيک، با توجه به عدم وجود دستورالعمل و يا آئين­ نامه­ های مدون درباره نحوه تهيه گزارشات ژئوتکنيک در شهر تهران، مرکز مطالعات ژئوتکنيک و مقاومت مصالح شهرداری شهر تهران به عنوان متولی انجام مطالعات ژئوتکنيک سازه­ های شهرداری شهر تهران جهت همسان سازی گزارشات و ايجاد وحدت رويه، نسبت به تهيه راهنمائی جهت دادن ديد کلی به مهندســـان در اين زمينه اقدام نموده است.

وی افزود: در اين راهنما، بخش­هايي همچون نحوه انجام آزمايشات صحرائی، آزمون­های آزمايشگاهی، محاسبات ظرفيت باربری شالوده­ های سطحی و عميق، ضرايب فشارهای جانبی در حالت استاتيک و ديناميک، نحوه پايدار سازی گود همچنين شيوه ارائه گزارشات ژئوتکنيک، پيش بينی و تدوين شده است.

همچنین ايشان گفتند مرکز مطالعات ژئوتکنیک و مقاومت مصالح شهرداری تهران، به عنوان متولی انجام مطالعات ژئوتکنیک سازه ­ها و ابنیه های مهم شهرداری تهران، دارای سابقه­ای بیش از 25 سال بوده و با تهیه بیش از هزار گزارش در نقاط مختلف تهران، تجارب گوناگون و مفیدی را به دست آورده است. با توجه به وجود این حجم بزرگ از داده‌ها و پراکندگی مناسب آن در سطح شهر، حال زمان مناسبی است تا با در اختیار همگان گذاشتن این داده­ها، دید کلی و مفیدی از هر منطقه (خلاصه­ای کاربردی شامل  پارامترهای فیزیکی و مکانیکی خاک هر محل، حدود ظرفیت باربری شالوده­های سطحی و عمیق و ...) به کاربران و مشاوران ارائه شود.

rating
به اشتراک گذاری

برچسب ها: ژئوتکنیک

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print