1398/4/24 | 10:46 | 145 | 0

آغازعملیات اجرایی پروژه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی محدوه بزرگراه فتح

آغازعملیات اجرایی پروژه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی محدوه بزرگراه فتحعملیات اجرایی پروژه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی محدوه بزرگراه فتح که شامل احداث یک تونل 4200 متری به منظور انتقال رواناب های مناطق 21 و 22 به رودخانه کرج است، صبح روز شنبه بیست و دوم تیرماه سال جاری، رسما آغاز شد.

عملیات اجرایی پروژه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی محدوه بزرگراه فتح که شامل احداث یک تونل 4200 متری به منظور انتقال رواناب های مناطق 21 و 22 به رودخانه کرج است، صبح روز شنبه بیست و دوم تیرماه سال جاری، طی مراسمی با حضور دکتر پیروز حناچی شهردار تهران معاون وزیر نیرو در امور آب و فاضلاب، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء و اعضای شورای اسلامی شهر تهران رسما آغاز شد.
پیروز حناچی شهردار تهران در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه جمع‌آوری و هدایت آبهای سطحی در مناطق 21 و 22 و کنترل سیلاب شمال و غرب شهر تهران ضمن قدردانی از دستاوردها و خدمات شرکت خاکریزآب و با اشاره به زیرساخت 530 کیلومتری در شبکه جمع آوری و هدایت آب های سطحی تهران گفت: تهران در امتداد 7 رود دره شکل گرفته است و سالیان سال این رودها در امتداد شهر ادامه داشته است.حناچی ادامه داد: این رودها بعد از عبور از منطقه به حوض سلطان سرریز می‌شده‌اند و با هر تغییر باید تبعات آن را بسنجیم و برایش فکری کنیم.وی گفت: یکی از رودخانه‌های وحشی که در مواقع بارش زیاد دبی بالایی دارد رودخانه وردآورد است که برای مهار این رودخانه حدود 840 میلیارد تومان نیاز است.
شهردار تهران افزود: تونل فعلی با طول 4 کیلومتر حدود 200 میلیارد تومان برای تهران هزینه خواهد داشت و خوشبختانه شورای شهر تهران بودجه این پروژه را تصویب کرده است.حناچی خاطرنشان کرد: رودخانه یعنی خانه آب و کسی که خانه آب را خراب کند آب هم خانه‌اش را خراب می کند و از این رو باید هر کجا خانه آب را خراب کردیم تمهیدات ویژه‌ای برسیم.
شهردار تهران ادامه داد: ادامه حکیم و اتصالش به شریان‌های حرکتی تهران یکی از این طرح‌ها بوده است و پروژه‌های دیگری هم در دست احداث قرار دارد.حناچی افزود: طرح امروز هم بخشی از ستون فقرات جمع آوری آبهای سطحی محدوده وردآورد است و تشکر می‌کنم از همکاران و دوستانم در قرارگاه خاتم که کنار ما ایستاده‌اند.حناچی گفت: موضوع بازچرخانی آب‌ها هم موضوع مهمی است که باید به این نکته به شدت توجه کرد و حتما چنین اقدامی را مدنظر قرار خواهیم داد.شهردار تهران افزود: اگر این اقدام را نکنیم حتما با مشکلاتی مواجه خواهیم شد و باید با ایجاد تصفیه خانه‌های محلی این اقدام را انجام داد.
شهردار تهران پس از سخنرانی فرمان آغاز عملیات اجرایی پروژه جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی مناطق 21 و 22 و کنترل سیلاب شمال و غرب شهر تهران را صادر کرد.
گفتنی است ماشین حفاری TBM که در این پروژه استفاده خواهدشد، در دهه 80 نیز دو تونل «بهمن‌یار» و «خیام» را با روش حفاری باز به انجام داده بود و در دهه 90 نیز از آن برای احداث تونل کمکی ابوذر به روش حفاری بسته استفاده شده بود.
لازم به ذکر است که حجم کل عملیات حفاری این پروژه 112 هزار متر مکعب، تناژ آهن‌آلات مصرفی حدود 1700 تن و حجم بتن‌ریزی در این پروژه 16 هزار متر مکعب است.


.
rating
به اشتراک گذاری

برچسب ها:

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print