1397/9/25 | 09:21 | 251 | 0

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران تاکید کرد

تلاش برای آغاز اقدامات اجرایی طرح احیا و ساماندهی رودخانه کن از سال آینده

تلاش برای آغاز اقدامات اجرایی طرح احیا و ساماندهی رودخانه کن از سال آیندهمعاون فنی و عمرانی شهرداری تهران ابراز امیدواری کرد، طرح احیا و ساماندهی رودخانه کن از سال آینده وارد مرحله اقدامات اجرایی شود.

به گزارش پایگاه خبری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، مهندس ایرج معزی در نشست مشترک با شهرداران مناطق پهنه غربی پایتخت (شامل مناطق 5، 9، 18، 21 و 22) که رودخانه کن در آنها جریان دارد، از رو به اتمام بودن مطالعات طرح احیا و ساماندهی رودخانه کن خبر داد و گفت: مرحله تصویب طرح، به موازات تلاش برای تهیه بسته های سرمایه گذاری ادامه دارد و جزئیات این بسته ها در تطابق کامل با اصول و ضوابط تدوین شده خواهد بود.

مهندس معزی احیای رودخانه کن را یکی از آخرین فرصت های بهبود کیفیت زندگی در شهر تهران دانست و با تاکید بر اینکه اقدامات عمرانی مدیریت شهری می بایست متعاقب تکمیل پروژه های نیمه تمام به سمت راهبری و اجرای چنین طرح هایی هدایت شود، ابراز امیدواری کرد در سال آتی شاهد برداشته شدن گام های عملی در این زمینه باشیم.

وی با تاکید بر اینکه مرزبندی موجود میان مناطق پهنه غربی پایتخت نباید سبب از میان رفتن یکپارچگی طرح و اجرای اقدامات لکه ای شود، هماهنگی و وحدت رویه را به عنوان یکی از ملزومات اصلی اجرای طرح احیا و ساماندهی رودخانه کن برشمرد و اضافه کرد: عملیات اجرایی طرح براساس برنامه اقدام هماهنگی که در معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران تدوین و راهبری می شود، توسط شهرداری های مناطق 5، 9، 18، 21 و 22 انجام خواهد شد؛ ضمن آنکه در مواردی همچون تبدیل پروژه به بسته های سرمایه گذاری، از خدمات سایر نهادهای مدیریت شهری همچون سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی بهره گیری می شود.

در این نشست که با حضور مهندس کامران مصطفوی سرپرست سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران برگزار شد، ضمن ارائه مستنداتی از تحول تاریخی نحوه مدیریت رودخانه های شهری، کلیات طرح احیا و ساماندهی رودخانه کن تشریح شد و درباره پیشنهادات طرح در محدوده های مختلف رودخانه بحث و تبادل نظر گردید. 

رجبعلی خسروآبادی شهردار منطقه 5، دکتر سید علی مفاخریان شهردار منطقه 9، مهندس سید محمد فیاض شهردار منطقه 18، مهندس حسن رحمانی شهردار منطقه 21 و دکتر علی نوذرپور شهردار منطقه 22 نیز در این نشست به بیان نقطه نظرات خود در رابطه با ساماندهی و احیا رودخانه کن پرداختند. لزوم استقرار مدیریت یکپارچه بر اقدامات اجرایی طرح، راهبری پروژه به صورت طرح و اجرا، ضرورت بهره گیری از تصفیه خانه های محلی و توجه حداکثری به ملاحظات زیست محیطی و  هیدرولوژیکی، از جمله مواردی بود که مورد تاکید شهرداران مناطق پهنه غربی شهر تهران قرار گرفت.

رودخانه کن یکی از معدود رودخانه های همیشه جاری شهر تهران است که در مسیری 17 کیلومتری از شمال تا جنوب پایتخت جریان دارد. ماهیت فاضلابی آب، وجود شن‌چاله‌ها و گودهای معادن شن و ماسه در حاشیه رودخانه و ناپایداری ترانشه‌ها و همچنین دخل و تصرفات انجام شده در حریم و بستر رودخانه، از جمله مهمترین مشکلات پیش روی مدیریت شهری در طرح احیا و ساماندهی این آبراهه طبیعی است.

گفتنی است تلاش برای بازگشت به توپوگرافی طبیعی و قرار دادن محور توسعه شهر تهران بر مبنای احیای رودخانه‌ها، بن مایه بسیاری از اسناد فرادستی توسعه پایتخت همچون طرح جامع راهبردی- ساختاری شهر تهران است.
rating
به اشتراک گذاری

برچسب ها: معاونت فنی عمرانی سازمان مشاور

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print