1397/7/22 | 09:27 | 392 | 0

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران:

افزایش ایمنی و تاب آوری زیرساخت های شهری، یکی از الزامات برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران است

افزایش ایمنی و تاب آوری زیرساخت های شهری، یکی از الزامات برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران استمعاون فنی و عمرانی شهرداری تهران از تداوم تلاش های مطالعاتی و اجرایی به منظور مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای پل های شهر تهران خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، مهندس ایرج معزی که همزمان با آغاز هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی در نشست علمی و تخصصی "مدیریت خطرپذیری و کاهش خسارات ناشی از سوانح طبیعی" سخن می گفت، با یادآوری این نکته که ایران یکی از 10 کشور آسیب پذیر در برابر حوادث ناشی از بلایای طبیعی به شمار می آید، نسبت به تمرکز 70 درصد جمعیت کشور در شهرهای بزرگ هشدار داد و با بیان آنکه حوادث طبیعی علاوه بر ایجاد تلفات انسانی، خسارت به تاسیسات زیربنایی و املاک مسکونی و تجاری، امنیت روانی و اقتصادی جامعه را نیز تهدید می کند، تاکید کرد: اعمال سیاست های کاهش خطرپذیری، یکی از مسئولیت های مهم مدیران شهری محسوب می شود.

وی افزایش ایمنی و تاب آوری زیرساخت های شهری مقابل زلزله را یکی از ضرورت های برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران دانست که می بایست از طریق استقرار نظام تعمیر و نگهداشت و اعمال راهکارهایی همچون تهیه شناسنامه ایمنی و تدوین برنامه بهسازی و مقاوم سازی ابنیه فنی و بزرگراهی پیگیری شود.

مهندس معزی در ادامه گفت: تلاش برای مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای پل های شهر تهران از سال 1391 و متعاقب تشکیل گروه مقاوم سازی و نگهداشت پل و ابنیه فنی در سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران آغاز شد. به این ترتیب در حالی که بزرگراه ها و معابر شریانی پایتخت از 424 تقاطع برخوردار است، 110 تقاطع پس از ارزیابی های مختلف به عنوان اولویت نخست انجام مطالعات بهسازی شناخته شدند. از این تعداد وضعیت 65 تقاطع، آسیب پذیر تشخیص داده شد که 32 تقاطع مراحل مطالعاتی و 22 تقاطع مراحل اجرایی مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای را پشت سرگذاشته اند.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، تلاش برای ایمن سازی ساختمان های مهم و پایش سلامت ابنیه فنی را از دیگر ماموریت های پیش رو به منظور کاهش خسارات ناشی از سوانح طبیعی ذکر و اضافه کرد: علاوه بر پل های سواره رو، پل های خط 5 مترو و دیوارهای حائل بزرگراهی نیز به موضوعی برای مطالعات مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای تبدیل شده است و مطالعات ایمن سازی ساختمان های شهرداری تهران که تعدادشان به 1367 باب می رسد نیز در دستورکار قرار گرفته است.

مهندس معزی افزایش ایمنی بزرگراه های پایتخت در زمان بهره برداری، ایجاد ساختارهای مناسب برای راهبری این امور در شهر تهران و همچنین ارتقای دانش و تجربه جامعه مهندسی کشور در زمینه مطالعات مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای را به عنوان مهمترین دستاوردهای مدیریت شهری پایتخت در این عرصه برشمرد و با بیان آنکه مطالعات پایش سلامت روی 2 پل کابلی جوادیه و دسترسی غربی برج میلاد در قالب یک طرح آزمایشی انجام شده است، از تعیین استراتژی پایش سلامت پل ها و انجام مطالعات پایش سلامت برج میلاد به عنوان مهمترین اقدامات پیش رو نام برد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، تلاش برای کاهش مخاطرات ناشی از فرونشست در شهر تهران را اقدامی مهم خواند و ضمن تاکید بر اهمیت مطالعه جامع در خصوص چرخه آب، تعیین تکلیف قنوات و چاه های جذبی و تکمیل نقشه های پهنه بندی در کاهش چنین مخاطراتی، از جامعه مهندسان مشاور کشور خواست تا مدیران شهری را در به سرانجام رسیدن این ماموریت ها یاری کنند.

گفتنی است نشست علمی و تخصصی مدیریت خطر پذیری و کاهش خسارات ناشی از سوانح طبیعی، با حضور محمدحسین مقیمی استاندار تهران و سخنرانی جمعی از صاحبنظران و اساتید دانشگاه در سالن کنفرانس مدیریت بحران شهرداری منطقه 6 واقع در بوستان لاله تهران برگزار شد. پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت بلایای طبیعی، از برگزار کنندگان این نشست 2 روزه بودند.


rating
به اشتراک گذاری

برچسب ها: سازمان مشاور معاونت فنی عمرانی

  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
| print