ساختمان پایه برج (لابی)
ساختمان پای برج در 6 طبقه و مساحت 17 هزار متر مربع بنا شده و طبقه همكف لابی به ورودی و پذيرش بازديد كنندگان اختصاص يافته است. سقف بتنی يكپارچه قوسی شكل و منحصر به فرد اين ساختمان از برجسته ترين كارهای بتنی معماری معاصر محسوب می شود، دراجرای اين سقف از قالب بندی از چوب ها استفاده شده است . طرح روی اين سقف نقش هندسی يك گره ايرانی است.

6 پله برقی نصب شده در لابی برج، ظرفيت جابجايی 9000 نفردر ساعت را دارد و 4 دستگاه آسانسور با ظرفيت 21 نفر نيز در لابی برج نصب شده است.
برج میلاد
در طبقات اول تا سوم، 83 واحد تجاری، رستوران غذاهای بين المللی، تريا و همچنين نمايشگاهی با وسعت 200 متر مربع پيش بينی شده است. طبقات اول و دوم زير همكف شامل فضای اداری تأسيساتی و مركز داده ها است. از ديگر ويژگی های اين سازه، نحوه اجرای پايه های X شكل و بام قوسی آن به همراه استفاده از يک نوع بتن به جای سنگ در نمای بيرونی ساختمان لابی است.

زیر زمین دوم; تاسیسات مکانیکی و برقی:
تراز 9- متر به مساحت حدود 3150 مترمربع

زیر زمین اول; اداری:
تراز 3- متر به مساحت حدود 3700 مترمربع دفاتر اداری، بهره برداری، مانيتورينگ و تجهيزات ثبت رفتار سازه در اين طبقه مستقر می باشد.

طبقه همكف، لابی ورودی:
تراز 1 متر به مساحت حدود 3000 مترمربع اين طبقه محل پذيرش ميهمانان، كنترل های امنيتی، كنترل بليط و كارت ورود، فضای انتظار، نمايش فيلم و معرفی ماكت مجموعه و ورودی آسانسورهای پرسرعت برج است. بانک و دستگاه های خودپرداز نيز در اين طبقه از لابی مستقر می باشد. اثر هنری زيبايی از استاد فرشيدی مثقالی با عنوان ليلی و مجنون بر زيبايی های اين طبقه افزوده است.

 

طبقه اول، گالری هنری و فروشگاه های تجاری:
تراز 5 متر به مساحت حدود 3200 مترمربع، گالری هنری لابی برج محل عرضه و نمايش آثار هنری با بهره گيری از امكانات مجموعه برج برای عرضه اين آثار به علاقمندان است.

 

طبقه دوم، فروشگاه های تجاری:
تراز 10 متر به مساحت حدود 3000 مترمربع

 

طبقه سوم، تجاری / فست فود:
تراز 17 متر به مساحت حدود 5600 مترمربع

بدنه

شكل كلی بدنه عبارت است از يك هشت ضلعی مركزی با تعدادی ديوار داخلی و چهار باله ذوزنقه ای شكل كه به آن متصل می شوند.

بدنه اصلی از روی فونداسيون (تراز صفر) آغاز شده و تا تراز 315 ادامه می يابد.

بدنه اصلی برج كاربری عمومی ندارد و فقط محل عبور تاسيسات و آسانسور های پر سرعت برج است و در هر 12 متر يك طبقه با امكان دسترسی به تجهزات تاسيساتی را فراهم می سازد.

درضمن دوربين های كنترل ترافيك و سنسور های اندازه گيری آلودگی هوا نيز بر روی بدنه برج نصب شده است.

روش اجرايی بدنه با استفاده از فنآوری قالب لغزنده بوده و حجم بتن ريزی آن حدود 33000 متر مكعب است.              
بدنه برج میلاد
ساختمان راس برج

ساختمان رأس برج، اصلی ترين بخش بهره برداری برج است كه پيرامون شفت بتنی در 12 طبقه و سطح زيربنايی تقريبی 12 هزار مترمربع بنا شده است. وزن كلی سازه فلزی رأس 2100 تن می باشد. ساختمان رأس برج ميلاد يكی از بزرگترين ساختمان های رأس در برج های مخابراتی دنيا محسوب می شود. بجز 6 دستگاه آسانسور سريع بدنه اصلی برج، 2 دستگاه آسانسور با ظرفيت 10 نفر در هسته مركزی ساختمان راس نصب شده است. 

در طبقات مختلف ساختمان رأس برج، سكوی ديد باز، سكوی ديد سربسته، رستوران گردان با گنجايش 400 نفر، رستوران ويژه با ظرفيت 100 نفر، تريا، گالری های هنری،‌ طبقات ويژه مخابرات و تلويزيون در نظر گرفته شده است.

ساختمان راس برج 

طبقه اول، منطقه امن از آتش:
تراز 254 متر به مساحت حدود 460 مترمربع، منطقه امن از آتش طبقه مخصوص مواقع بحران و حريق می باشد. اين محل ظرفيت حضور 600 نفر را دارد. در برابر آتش سوزی مقاوم بوده و در زمان وقوع حادثه محل انجام عمليات امداد و نجات و خروج از ساختمان راس می باشد.

 

طبقه دوم،تاسیسات مکانیکی و برقی:
تراز 258 متر به مساحت حدود 690 مترمربع

 

طبقه سوم، سکوی دید سربسته:
تراز 261 متر به مساحت حدود 880 مترمربع

 

طبقه چهارم، تریای سکوی دید سربسته:
تراز 266 متر به مساحت حدود 680 مترمربع، سكوی ديد سربسته و تريای اين سكو با فضای دلنشين و امكانات وپژه فضای اصلی بازديدهای برج است، فضايی مناسب در فصل های سرد سال و تماشای مناظر زيبای شهر تهران از فراز برج ميلاد را از پشت شيشه های مقاوم به ارتفاع 20 متر را فراهم نموده است در ضمن از اين سكو امكان ديد به پايين برج ميسر می باشد. در تريای اين طبقه امكانات پذيرايی از ميهمانان فراهم شده است تا در زمان بازديد از برج ميلاد تهران خاطره دلنشينی در يادها بماند.

 

طبقه پنجم، گالری آزاد هنری:
تراز 271 متر به مساحت حدود 900 مترمربع، گالری آزاد هنری درطبقه پنجم راس برج محلی زيبا به منظور عرضه و نمايش آثار ارزشمند تجسمی هنرمندان است. هدف مديران مجموعه ايجاد فضايی ويژه با بهره گيری از امكانات مجموعه برج ميلاد تهران برای عرضه اين آثار به علاقمندان است.

 

طبقه ششم، رستوران گردان:
تراز 276 متر به مساحت حدود 1860 مترمربع، مقام اول بزرگترين رستوران گردان جهان در ارتفاع 276 متری متعلق به برج ميلاد تهران است. اين رستوران در طبقه ششم راس برج با ظرفيت بيش از 400 نفر، فضايی دلنشين است كه اثری از شاهنامه فردوسی، اثر استاد بابك كرمچی بر زيبايی های اين رستوران افزوده است. اين رستوران از دو فضای ثابت و متحرك تشكيل شده است و يك دور در ساعت به حول قسمت ثابت رستوران گردش می نمايد و ديد 360 درجه را برای ميهمانان رستوران فراهم می نمايد، قسمت گردان در شعاع بيرونی دايره قطری در حدود 120 متر دارد. به منظور رعايت شرايط ايمنی، غذاها در رستوران مركزی مجموعه كه در ضلع غربی برج قرار گرفته طبخ و به وسيله آسانسورهای مخصوص به رستوران منتقل و با استفاده امكانات سرو و نگهداری پيشرفته رستوران گردان در اختيار ميهمانان قرار می گيرد.

 

طبقه هفتم، سکوی دید باز:
تراز 280 متربه مساحت حدود 3000 مترمربع، بزرگترين قطر در سازه راس برج ميلاد در طبقه هفتم در تراز 280 متری واقع شده است اين طبقه با زيربنايی در حدود 3000 متر در دنيا بی نظير می باشد. استفاده از سكوی ديد باز اين طبقه تجربه بی نظيری است. از اين سكو می توان به طور كامل شهر تهران و محوطه اطراف برج را از ارتفاع 280 متری ديد. موزه تهران برج در اين طبقه می باشد.

 

طبقه هشتم، مخابرات و تلویزیون:
تراز 284 متر به مساحت حدود 2000 مترمربع

 

طبقه نهم، مخابرات و تلویزیون:
تراز 288 متر به مساحت حدود 2100 مترمربع، طبقات هشتم و نهم برج ميلاد به كاربران تخصصی مخابرات و تلويزيون اختصاص دارد اين طبقات دارای زير ساخت های مناسب و متصل به دكل آنتن برج می باشد.

 

طبقه دهم، رستوران ویژه:
تراز 292 متر به مساحت حدود 1100 مترمربع، رستوران ويژه طبقه دهم راس برج ميلاد با ظرفيت بيش از 100 نفر جهت ميهمانی های رسمی طراحی شده است اين رستوران مجهز به امكانات پيشرفته سرو و نگهداری غذا می باشد. در طراحی و معماری داخلی اين رستوران از پوشش چوب استفاده شده است كه زيبايی خاصی به فضا بخشيده است.

 

طبقه یازدهم، تاسیسات:
تراز 297 متر به مساحت حدود 1000 مترمربع

 

طبقه دوازدهم، گنبد آسمان / موزه:
تراز 302 متر به مساحت حدود 600 مترمربع، گنبد آسمان آخرين طبقه عمومی برج، گنبد شيشه ای به ارتفاع 13 متر از تراز 302 تا ارتفاع 315 متر می باشد. بر روی ديوار هشت ضلعی مركزی اين طبقه كار هنری از استاد يحيايی اجرا و نصب شده است كه جلوه خاصی به اين طبقه داده است. اين اثر بر پايه داستان ها و روايت های کهن ايران زمين در طول نـه هزار سال پيشينه فـرهنگی تـا دوران کنونی، طراحی و اجرا شده است. 

 

نشانه هايی برساخته از بــاورهای آئينی و اسطوره ای ايرانيان و با توجه به نياز بشر اين روزگار، آنچه که در اين مورد می تـوان بدان اشـاره نمود بـرداشت و رهيـافت تجريدی هنـرمند از ايـن نشـانه ها و نمـادهاست کـه در قـالب ديـواره اي عظيـم رخ می نمـاياند. 

 

ديواره ای بـه رنگ آسمـان شب و روز، سراسر سوسوی ستارگان و روشنايی آسمان در دل گنبدی بلورين که نمايانگر گردانه جهـان پر رمز و راز هستی است در انديشه ايرانيان، توجه به نور و نيک انديشی همـاره در تقابل تـاريکی و تيره روزی و بدگمـانی قـرار داشت و البته اين باور در تاريخ بسياری فرهنگ های همسـان و تحت تاثير ايرانيان نيز بسيار ديده می شود. تـوجه بـه طبيعت و تـلاش در جهت پـاک نگـاه داشتن آن از گذشته هـای دور تا کنون در اين سرزمين، امری مقدس و ارزشمند بوده است که از اين دست نمونه های بسيار يافت می شود. 

 

بر همين اساس در طراحی اين اثر نيز چهار عنصر آب، باد، آتش و خاک و سه ميوه بهشتي انگور، زيتون و انار و درختی بر افراشته با نام سرو که نمودی از ايستادگی و پايمردی و زندگی بخشی در باورهای ما ايرانيان است، مورد نظر قرار گرفته است. 

 

سازه مرکزی هشت وجهی گنبد با توجه به اينکه عدد هشت نيز همچون اعـداد دو، سه، چهار، شش، هفت، ده، چهل، صد و هزار از اعداد مقدس ايران زمين است، ويژگي بـارزی به طراحی اين اثـر داده است. استفـاده از هنـدسه و رمـل و اسطـرلاب، شخصيت هـای روايی تـاريخی و اشـاره های تصويری بسيـار به معمـاری و شهرسازی ايرانی بخصوص معماری اسلامی نيز از ديگر ويژگی های اين اثر می باشد.

 

نقطه آغاز اين اثر، دروازه ای است که بر پيشانی آن نشانی از چشم نظر آمده است و اين برخورد در انديشه ايرانيان هماره نوعی آرزوی سلامت و سـربلندی و نيک انديشی را تـداعی می کرده است. بر فـراز اين دروازه نيز درخت انگور شاخه دوانده است که اين منش و رفتـار اکنون نيز در بسيـاری از شهرهـا و روستـاهای ايران ديده می شود. با چرخش به دور اثر و طی مسير ديواره های انار به نشان تولدی دوباره و زيتون به نشان صلح طلبی و آرامش انسان، به نقطه توقفی خـواهيم رسيد و آن درختی است که بـر فراز آن فرشته ای سوار بر ماده شير و فرزند و کارد قـربانی قرار دارد که در دستـان او خورشيد جای گرفته است. 

 

فرشته ای که روشنايی و آغاز زندگی را بر بلندای گنبد نـويد می دهد و اين بشـارت توسط آوای شيپـور در گـنبد طنين انداز خواهد شد. رسم نقاره نوازی و بر طبل کـوفتن در بسياری از منـاسک ايرانی از گذشته به يـادگار مانده است. در قسمت پـايين درخت سرو نيز، سمبلی از رودخـانه های اين سـرزمين به نشـان جـريان پيـوسته زندگی قـرار گـرفته است. نقـوش برجسته اثر نيز بر اسـاس مهرها و نمـادهای تصويری ايرانی، نقوش پـارچه ها و گليم ها و سفـالينه های راه ابريشم و کاروانسراهای اطراف آن طراحی شده است. 

 

اثر با استفاده از موادی چون آهن، برنز، پلگسی گلاس و برنج های اسيد کاری شده اجرا شده است که از داخـل نيز با نهصد عدد لامپ، نـور پردازی شده است. طراحی اثر نيز بر پايه قابليت نمايش در شب و روز انجام يافته است.
 

دکل آنتن
دكل آنتن برج ميلاد به ارتفاع 120 مترمتشكل از 360000 قطعه فولاد، پيچ ومهره و به وزن تقريبی 350 تن است.

دكل در 4 قسمت طراحی و ساخته شده است، قسمت زيرين دكل محل نصب آنتن های مخابراتی كاربران عمومی و سه قسمت فوقانی به آنتن تلويزيونی آنالوگ و ديجيتال اختصاص داده شده است.
دكل آنتن برج ميلاد
مرکز همایش ها

مرکز همایش های بین المللی

مرکز همایش های بین المللی


 ساختمانی است 8 طبقه با زیربنای حدود 50 هزار متر مربع شامل یک سالن اصلی 1700 نفره و 8 سالن فرعی 60 تا 100 نفره که امکانات پیشرفته آن برای برگزاری انواع جشنواره های سینمایی، همایش ها و اجرای کنسرت های موسیقی در نظر گرفته شده است.


 مرکز همایش های بین المللی

مرکز همایش های بین المللی برج میلاد، مجهزترین و پیشرفته ترین سالن همایش در کشور محسوب می شود


پارکینگ طبقاتی
به منظور ساماندهی توقف وسايل نقليه مراجعه كنندگان به مراكز مختلف مجموعه و پيشگيری از تحميل بار ترافيكی به بزرگراه های اطراف، پاركينگ طبقاتی با زيربنای كلی 30 هزار متر مربع به منظور سرويس دهی به 1000 خودرو در نظر گرفته شده است.

همچنين در كنار پاركينگ طبقاتی، دو فضای پاركينگ مسطح با فضای محدود برای استفاده بازديدكنندگان در زمان های اوج مراجعه وجود دارد. پاركينگ دارای 6 دستگاه آسانسور 8 نفره می باشد.
پارکینگ طبقاتی
ساير تسهيلات در نظر گرفته شده در مجموعه شامل راه های ارتباطی، فضای سبز عمومی و ويژه، تأسيسات زيربنايی، بناهای تزئينی و آبنماها و ايستگاه های خدماتی (رستوران، غرفه، سرويس بهداشتی و ...) است كه در كنار بخش های اصلی مجموعه قرار گرفته است.
راههای دسترسی
راه های مجموعه يادمان با كاربری ايجاد دسترسی مناسب به مجموعه شامل احداث راه های جديد و نيز اصلاح راه های موجود بوده و برای اين مجموعه 4 مسير ورودی و 4 مسير خروجی در نظر گرفته شده است.
در اين پروژه احداث محور اصلی ارتباطی براي مجموعه يادمان از غرب به شمال مجموعه به طول 1150 مترشامل پل ارتباطی كابلی بر روی بزرگراه شيخ فضل الله و رمپ و لوپ مربوطه جهت ايجاد دسترسی برای كاربری های مجموعه و نيز محور اختصاصی جهت دسترسي به تأسيسات در مركز مجموعه به طول 350 متر علاوه بر تكميل اصلاح شبكه های خيابان های اطراف بيمارستان ميلاد و دانشگاه علوم پزشكی
 و مسير دسترسی به سازمان انتقال خون و پالايشگاه خون است. همچنين به دلايل شرايط توپوگرافی منطقه و پس از بررسی شرايط فنی و اقتصادی، يك تونل با دو دهانه مجزا جهت ورود و خروج از بزرگراه آيت اله حكيم در جنوب مجموعه به طول تقريبی 150 متر اجرا شده است.
فاز دو مجموعه
هتل پنج ستاره:
اين هتل برای ارائه تسهيلات اقامت و پذيرايی از گردشگران داخلی و خارجی و شركت كنندگان در همايش ها پيش بينی شده و مجموع زيربنای درنظر گرفته شده برای آن حدود 60 هزار مترمربع است.

فاز دو مجموعه برج میلاد
مرکز تجاری و اداری:
اين مراكز با هدف شناساندن موقعيت صنعتی و تجاری كشور، ارائه خدمات سطح بالا و گسترش تجارت، طراحی و ساخته می شود. زيربنای مركز تجاری در حدود 40 هزار متر مربع با امكاناتی نظير بخش معاملات بازرگانی داخلی و خارجی، نمايشگاه های كالا و خدمات، ارتباطات علمی و فنی، ارتباطات مخابراتی و تصويری و بخش خدمات است. 

به منظور ارائه فضای مناسب برای استقرار دفاتر شركت های خدماتی و موسسات دولتی و خصوصی، مركز اداری با زيربنای حدود 40 هزار متر مربع طراحی و ساخته می شود.

پیمانکاران برج میلاد