08/17/2017 - پنجشنبه 26 مرداد 1396

ورود اعضا

» معاونت » نهادهای وابسته » شرکت یادمان سازه » ویژگی ها


ساختمان پایه برج (لابی)


ساختمان پاي برج در 6 طبقه و مساحت 17 هزار متر مربع بنا شده و طبقه همكف لابي به ورودي و پذيرش بازديد كنندگان اختصاص يافته است. سقف بتني يكپارچه قوسي شكل و منحصر به فرد اين ساختمان از برجسته ترين كار هاي بتني معماري معاصر محسوب مي شود، دراجراي اين سقف از قالب بندي از چوب هاي استفاده شده است . طرح روي اين سقف نقش هندسي يك گره ايراني است .

 
 

6 پله برقي نصب شده در لابي برج ظرفيت جابجايي 9000 نفردر ساعت را دارد و 4 دستگاه آسانسور با ظرفيت 21 نفر نيز در لابي برج نصب شده است.

در طبقات اول تا سوم، 83 واحد تجاري، رستوران غذاهاي بين المللي، تريا و همچنين نمايشگاهي با وسعت 200 متر مربع پيش بيني شده است. طبقات اول و دوم زير همكف شامل فضاي اداري تأسيساتي و مركز داده ها است. از ديگر ويژگي هاي اين سازه نحوه اجراي پايه هاي X شكل و بام قوسي آن به همراه استفاده ازيك نوع بتن به جاي سنگ در نماي بيروني ساختمان لابي است.

زير زمين دوم، تاسيسات مكانيكي و برقي:
تراز 9- متر به مساحت حدود 3150 مترمربع

زير زمين اول، اداري:
تراز 3- متر به مساحت حدود 3700 مترمربع دفاتر اداري، بهره برداري، مانيتورينگ و تجهيزات ثبت رفتار سازه در اين طبقه مستقر مي باشد.

طبقه همكف، لابي ورودي:
تراز 1 متر به مساحت حدود 3000 مترمربع اين طبقه محل پذيرش ميهمانان، كنترل هاي امنيتي، كنترل بليط و كارت ورود ، فضاي انتظار، نمايش فيلم و معرفي ماكت مجموعه و ورودي آسانسور هاي پر سرعت برج است . بانك و دستگاه هاي خود پرداز نيز در اين طبقه از لابي مستقر مي باشد. اثر هنري زيبايي از استاد فرشيدي مثقالي با عنوان ليلي و مجنون بر زيبايي هاي اين طبقه افزوده است.

طبقه اول، گالري هنري و فروشگاه هاي تجاري:
تراز 5 متر به مساحت حدود 3200 مترمربع، گالري هنري لابي برج محل عرضه و نمايش آثار هنري با بهره گيري از امكانات مجموعه برج براي عرضه اين آثار به علاقمندان است.

طبقه دوم، فروشگاه هاي تجاري:
تراز 10 متر به مساحت حدود 3000 مترمربع

طبقه سوم، تجاري / فست فود:
تراز 17 متر به مساحت حدود 5600 مترمربع


بدنه


شكل كلي بدنه عبارت است از يك هشت ضلعي مركزي با تعدادي ديوار داخلي و چهار باله ذوزنقه اي شكل كه به آن متصل مي شوند. بدنه اصلي از روي فونداسيون (تراز صفر) آغاز شده و تا تراز 315 ادامه مي يابد. بدنه اصلي برج كاربري عمومي ندارد و فقط محل عبور تاسيسات و آسانسور هاي پر سرعت برج است و در هر 12 متر يك طبقه با امكان دسترسي به تجهزات تاسيساتي را فراهم مي سازد.

درضمن دوربين هاي كنترل ترافيك و سنسور هاي اندازه گيري آلودي هوا و ... نيز بر روي بدنه برج نصب شده است. روش اجرايي بدنه با استفاده از فن آوري قالب لغزنده بوده و حجم بتن ريزي آن حدود 33000 متر مكعب است

 
 

ساختمان راس برج


ساختمان رأس برج، اصلي ترين بخش بهره برداري برج است كه پيرامون شفت بتني در 12 طبقه و سطح زيربنايي تقريبي 12 هزار متر مربع بنا شده است. وزن كلي سازه فلزي رأس 2100 تن مي باشد. ساختمان رأس برج ميلاد يكي از بزرگترين ساختمان رأس در برج هاي مخابراتي دنيا محسوب مي شود. بجز 6 دستگاه آسانسور هاي سريع بدنه اصلي برج 2 دستگاه آسانسور با ظرفيت 10 نفر در هسته مركزي ساختمان راس نصب شده است. در طبقات مختلف ساختمان رأس برج، سكوي ديد باز، سكوي ديدسر بسته، رستوران گردان با گنجايش 400 نفر، رستوران ويژه با ظرفيت 100 نفر، تريا، گالري هاي هنري،‌ طبقات ويژه مخابرات و تلويزيون در نظر گرفته شده است.

 
 

طبقه اول، منطقه امن از آتش:
تراز 254 متر به مساحت حدود 460 مترمربع، منطقه امن از آتش طبقه مخصوص مواقع بحران و حريق مي باشد. اين محل ظرفيت حضور 600 نفر را دارد. در برابر آتش سوزي مقاوم بوده و در زمان وقوع حادثه محل انجام عمليات امداد و نجات و خروج از ساختمان راس مي باشد.

طبقه دوم، تاسيسات مكانيكي و برقي:
تراز 258 متر به مساحت حدود 690 مترمربع

طبقه سوم، سكوي ديد سر بسته:
تراز 261 متر به مساحت حدود 880 مترمربع

طبقه چهارم، ترياي سكوي ديد سربسته:
تراز 266 متر به مساحت حدود 680 مترمربع، سكوي ديد سربسته و ترياي اين سكو با فضاي دلنشين و امكانات وپژه فضاي اصلي بازديد هاي برج است، فضايي مناسب در فصل هاي سرد سال و تماشاي مناظر زيباي شهر تهران از فراز برج ميلاد را از پشت شيشه هاي مقاوم به ارتفاع 20 متر را فراهم نموده است در ضمن از اين سكو امكان ديد به پايين برج ميسر مي باشد. در ترياي اين طبقه امكانات پذيرايي از ميمانان فراهم شده است تا در زمان بازديد از برج ميلاد تهران خاطره دلنشيني در ياد ها بماند.

طبقه پنجم، گالري آزاد هنري:
تراز 271 متر به مساحت حدود 900 مترمربع، گالري آزاد هنري درطبقه پنجم راس برج محلي زيبا به منظور عرضه و نمايش آثار ارزشمند تجسمي هنرمندان است. هدف مديران مجموعه ايجاد فضايي ويژه با بهره گيري از امكانات مجموعه برج ميلاد تهران براي عرضه اين آثار به علاقمندان است.

طبقه ششم، رستوران گردان:
تراز 276 متر به مساحت حدود 1860 مترمربع، مقام اول بزرگترين رستوران گردان جهان در ارتفاع 276 متري متعلق به برج ميلاد تهران است اين رستوران در طبقه ششم راس برج با ظرفيت بيش از 400 نفر، فضايي دلنشين است كه اثري از شاهنامه فردوسي اثر استاد بابك كرمچي بر زيبايي هاي اين رستوان افزوده است. اين رستوران از دو فضاي ثابت و متحرك تشكيل شده است و يك دور در ساعت به حول قسمت ثابت رستوران گردش مي نمايد و ديد 360 درجه را براي ميهمانان رستوران فراهم مي نمايد، قسمت گردان در شعاع بيروني دايره قطري در حدود 120 متر دارد. به منظور رعايت شرايط ايمني، غذا ها در رستوران مركزي مجموعه كه در ضلع غربي برج قرار گرفته طبخ و به وسيله آسانسور هاي مخصوص به رستوران منتقل و با استفاده امكانات سرو و نگهداري پيشرفته رستوران گردان در اختيار ميهمانان قرار مي گيرد.

طبقه هفتم، سكوي ديد باز:
تراز 280 متربه مساحت حدود 3000 مترمربع، بزرگترين قطر در سازه راس برج ميلاد در طبقه هفتم در تراز 280 متري واقع شده است اين طبقه با زيربنايي در حدود 3000 متر در دنيا بي نظير مي باشد . استفاده از سكوي ديد باز اين طبقه تجربه بي نظيري است. از اين سكو مي توان به طور كامل شهر تهران و محوطه اطراف برج را از ارتفاع 280 متری ديد. موزه تهران برج در اين طبقه مي باشد.

طبقه هشتم، مخابرات و تلویزيون:
تراز 284 متر به مساحت حدود 2000 مترمربع

طبقه نهم، مخابرات و تلویزيون:
تراز 288 متر به مساحت حدود 2100 مترمربع، طبقات هشتم و نهم برج ميلاد به كاربران تخصصي مخابرات و تلويزيون اختصاص دارد اين طبقات داراي زير ساخت هاي مناسب و متصل به دكل آنتن برج مي باشد.

طبقه دهم، رستوران ويژه:
تراز 292 متر به مساحت حدود 1100 مترمربع، رستوران ويژه طبقه دهم راس برج ميلاد با ظرفيت بيش از 100 نفر جهت ميهماني هاي رسمي طراحي شده است اين رستوران مجهز به امكانات پيشرفته سرو و نگهداري غذا مي باشد. در طراحي و معماري داخلي اين رستوران از پوشش چوب استفاده شده است كه زيبايي خاصي به فضا بخشيده است.

طبقه يازدهم، تاسيسات:
تراز 297 متر به مساحت حدود 1000 مترمربع

طبقه دوازدهم، گنبد آسمان/ موزه:
تراز 302 متر به مساحت حدود 600 مترمربع، گنبد آسمان آخرين طبقه عمومي برج، گنبد شيشه اي به ارتفاع 13 متر از تراز 302 تا ارتفاع 315 متر مي باشد. بر روي ديوار هشت ضلعي مركزي اين طبقه كار هنري از استاد يحيايي اجرا و نصب شده است كه جلوه خاصي به اين طبقه داده است. اين اثر بر پايه ي داستان ها و روايت هاي کهن ايران زمين در طول نـه هزار سال پيشينه فـرهنگي تـا دوران کنوني، طراحي و اجرا شده است. نشانه هايي برساخته از بــاورهاي آئيني و اسطوره اي ايرانيان و با توجه به نياز بشر اين روزگار، آنچه که در اين مورد مي تـوان بدان اشـاره نمود بـرداشت و رهيـافت تجريدي هنـرمند از ايـن نشـانه ها و نمـادهاست کـه در قـالب ديـواره اي عظيـم رخ مي نمـاياند. ديواره اي بـه رنگ آسمـان شب و روز، سراسر سوسوي ستارگان و روشنايي آسمان در دل گنبدي بلورين که نمايانگر گردانه جهـان پر رمز و راز هستي است در انديشه ي ايرانيان، توجه به نور و نيک انديشي همـاره در تقابل تـاريکي و تيره روزي و بدگمـاني قـرار داشت و البته اين باور در تاريخ بسياري فرهنگ هاي همسـان و تحت تاثير ايرانيان نيز بسيار ديده مي شود. تـوجه بـه طبيعت و تـلاش در جهت پـاک نگـاه داشتن آن از گذشته هـاي دور تا کنون در اين سرزمين، امري مقدس و ارزشمند بوده است که از اين دست نمونه هاي بسيار يافت مي شود. بر همين اساس در طراحي اين اثر نيز چهار عنصر آب، باد، آتش و خاک و سه ميوه ي بهشتي انگور، زيتون و انار و درختي بر افراشته با نام سرو که نمودي از ايستادگي و پايمردي و زندگي بخشي در باورهاي ما ايرانيان است، مورد نظر قرار گرفته است. سازه ي مرکزي هشت وجهي گنبد با توجه به اينکه عدد هشت نيز همچون اعـداد دو، سه، چهار، شش، هفت، ده، چهل، صد و هزار از اعداد مقدس ايران زمين است، ويژگي بـارزي به طراحي اين اثـر داده است. استفـاده از هنـدسه و رمـل و اسطـرلاب، شخصيت هـاي روايي تـاريخي و اشـاره هاي تصويري بسيـار به معمـاري و شهرسازي ايراني بخصوص معماري اسلامي نيز از ديگر ويژگي هاي اين اثر مي باشد.

نقطه ي آغاز اين اثر، دروازه اي است که بر پيشاني آن نشاني از چشم نظر آمده است و اين برخورد در انديشه ي ايرانيان هماره نوعي آرزوي سلامت و سـربلندي و نيک انديشي را تـداعي مي کرده است. بر فـراز اين دروازه نيز درخت انگور شاخه دوانده است که اين منش و رفتـار اکنون نيز در بسيـاري از شهرهـا و روستـاهاي ايران ديده مي شود. با چرخش به دور اثر و طي مسير ديواره هاي انار به نشان تولدي دوباره و زيتون به نشان صلح طلبي و آرامش انسان، به نقطه ي توقفي خـواهيم رسيد و آن درختي است که بـر فراز آن فرشته اي سوار بر ماده شير و فرزند و کارد قـرباني قرار دارد که در دستـان او خورشيد جاي گرفته است. فرشته اي که روشنايي و آغاز زندگي را بر بلنداي گنبد نـويد مي دهد و اين بشـارت توسط آواي شيپـور در گـنبد طنين انداز خواهد شد. رسم نقاره نوازي و بر طبل کـوفتن در بسياري از منـاسک ايراني از گذشته به يـادگار مانده است. در قسمت پـايين درخت سرو نيز، سمبلي از رودخـانه هاي اين سـرزمين به نشـان جـريان پيـوسته ي زندگي قـرار گـرفته است. نقـوش برجسته ي اثر نيز بر اسـاس مهرها و نمـادهاي تصويري ايراني، نقوش پـارچه ها و گليم ها و سفـالينه هاي راه ابريشم و کاروانسراهاي اطراف آن طراحي شده است. اثر با استفاده از موادي چون آهن، بـرنز، پلگسي گلاس و برنج هاي اسيد کاري شده اجرا شده است که از داخـل نيز با نهصد عدد لامپ، نـور پردازي شده است. طراحي اثر نيز بر پايه ي قابليت نمايش در شب و روز انجام يافته است.
 

دکل آنتن

دكل آنتن برج ميلاد به ارتفاع 120 مترمتشكل از 360000 قطعه فولاد، پيچ ومهره و به وزن تقريبي 350 تن است. دكل در 4 قسمت طراحي و ساخته شده است، قسمت زيرين دكل محل نصب آنتن هاي مخابراتي كاربران عمومي و سه قسمت فوقاني به آنتن تلويزيوني آنالوگ و ديجيتال اختصاص داده شده است 

 

مرکز همایش ها

مرکز همایش های بین المللی


 

ساختمانی است 8 طبقه با زیربنای حدود 50 هزار متر مربع شامل یک سالن اصلی 1700 نفره و 8 سالن فرعی 60 تا 100 نفره که امکانات پیشرفته آن برای برگزاری انواع جشنواره های سینمایی، همایش ها و اجرای کنسرت های موسیقی در نظر گرفته شده است.

 مرکز بین المللی جشنواره و همایش ها مجهزترین و پیشرفته ترین سالن همایش در کشور محسوب می شود

پارکینگ طبقاتی

به منظور ساماندهي توقف وسايل نقليه مراجعه كنندگان به مراكز مختلف مجموعه و پيشگيري از تحميل بار ترافيكي به بزرگراه هاي اطراف، پاركينگ طبقاتي با زيربناي كلي 30 هزار متر مربع به منظور سرويس دهي به 1000 خودرو در نظر گرفته شده است. همچنين در كنار پاركينك طبقاتي، دو فضاي پاركينگ مسطح با فضاي محدود براي استفاده بازديد كنندگان در زمان هاي اوج مراجعه وجود دارد. پاركينگ داراي 6 دستگاه آسانسور 8 نفره مي باشد.

 

ساير تسهيلات در نظر گرفته شده در مجموعه شامل راه هاي ارتباطي، فضاي سبز عمومي و ويژه، تأسيسات زيربنايي، بناهاي تزئيني و آبنماها و ايستگاه هاي خدماتي (رستوران، غرفه، سرويس بهداشتي و ...) است كه در كنار بخش هاي اصلي مجموعه قرار گرفته است.

راههای دسترسی

راه هاي مجموعه يادمان با كاربري ايجاد دسترسي مناسب به مجموعه شامل احداث راه هاي جديد و نيز اصلاح راه هاي موجود بوده و براي اين مجموعه 4 مسير ورودي و 4 مسير خروجي در نظر گفته شده است.

 

 

در اين پروژه احداث محور اصلي ارتباطي براي مجموعه يادمان از غرب به شمال مجموعه به طول 1150 مترشامل پل ارتباطي كابلي بر روي بزرگراه شيخ فضل الله و رمپ و لوپ مربوطه جهت ايجاد دسترسي براي كاربري هاي مجموعه و نيز محور اختصاصي جهت دسترسي به تأسيسات در مركز مجموعه به طول 350 متر علاوه بر تكميل اصلاح شبكه هاي خيابان هاي اطراف بيمارستان ميلاد و دانشگاه علوم پزشكي و مسير دسترسي به سازمان انتقال خون و پالايشگاه خون است. همچنين به دلايل شرايط توپوگرافي منطقه و پس از بررسي شرايط فني و اقتصادي، يك تونل با دو دهانه مجزا جهت ورود و خروج از بزرگراه آيت اله حكيم در جنوب مجموعه به طول تقريبي 150 متر اجرا شده است.
 

فاز دو مجموعه

هتل پنج ستاره:
اين هتل براي ارائه تسهيلات اقامت و پذيرايي از گردشگران داخلي و خارجي و شركت كنندگان در همايش ها پيش بيني شده و مجموع زيربناي در نظر گرفته شده براي آن حدود 60 هزار متر مربع است
.

 

 مرکز تجاری و اداری:
اين مراكز با هدف شناساندن موقعيت صنعتي و تجاري كشور، ارائه خدمات سطح بالا و گسترش تجارت، طراحي و ساخته مي شود. زيربناي مركز تجاري در حدود 40 هزار متر مربع با امكاناتي نظير بخش معاملات بازرگاني داخلي و خارجي، نمايشگاه هاي كالا و خدمات، ارتباطات علمي و فني، ارتباطات مخابراتي و تصويري و بخش خدمات است. به منظور ارائه فضاي مناسب براي استقرار دفاتر شركت هاي خدماتي و موسسات دولتي و خصوصي، مركز اداري با زيربناي حدود 40 هزار متر مربع طراحي و ساخته مي شود.

پیمانکاران برج میلاد