05/22/2018 - سه شنبه 1 خرداد 1397

ورود اعضا

» معاونت » نهادهای وابسته » شرکت یادمان سازه » برج میلاد تهران


جلوه ای از نوآوری

سپاس خدايی را كه دانش و هنر را به انسان عطا كرد تا در راه رسيدن به كمال و برآورده كردن نيازهای همنوعان آثار ارزشمندی را خلق كند. برج ميلاد تهران آسمان خراشی چند منظوره است كه در شمال غربی تهران قرار دارد. برج ميلاد بلندترين برج ايران، چهارمين برج مخابراتی جهان به شمار می آيد. ساختمان راس برج با 12 هزار مترمربع زيربنا از نظر وسعت كاربری در ميان تمامی برج های دنيا مقام نخست را دارد.

برج ميلاد تهران به خاطر ارتفاع بلند و شكل ظاهری متفاوتش تقريباً از كليه نقاط شهر تهران قابل رويت است و از اين رو يكی از نمادهای پايتخت ايران به شمار می آيد. 
برج ميلاد تهران
كلنگ ساخت اين برج در زمستان سال 1376 خورشيدی با نام برج يادمان به زمين خورد و در سال 1380 خورشيدی به مناسبت يكصدمين زاد روز روح الله خمينی (ره) بنيانگذار جمهوری اسلامی ايران به برج ميلاد تغيير نام داد و با تلاش غيور مردان عرصه مهندسی همت بلند شهرداری و همياری تمام عيار اعضای شورای شهر در مهرماه 1387 جهت بهره برداری آماده شد.

توجیه اقتصادی پروژه

مركز ارتباطات بين المللی تهران، با دارا بودن بخش های مختلفی نظير برج ميلاد، سالن همايش ها، هتل پنج ستاره، مركز تجاری و مراكز اداری به عنوان يك منبع درآمد پايدار برای شهر تهران محسوب می شود.

طبق برآورد كارشناسان اقتصادی، بازگشت سرمايه ساخت برج در عرض حداكثر پنج سال صورت می گيرد و پس از آن مركز ارتباطات تهران وارد سود دهی می شود. 
 درآمدهای اين مركز از محل جذب گردشگر، اجاره فضاهای مخابراتی – تلويزيونی، اجاره مراكز تجاری، برگزاری همايش ها حاصل می شود. گفتنی است در كنار كسانی كه به طور مستقيم در بخش های مختلف اين مركز مشغول به كار می شوند.
تعداد بسيار زيادی از افراد نيز به صورت غير مستقيم در فعاليت های پيرامونی كه با تكميل اين مركز به وجود می آيند، مشغول به كار خواهند شد.

مجموعه یادمان


مجموعه يادمان در زمينی به مساحت تقريبي 15 هكتار بر روی تپه های كوی نصر در ميان شبكه بزرگراهی شمال غرب تهران واقع شده است. اين مجموعه از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه چمران، از جنوب به بزرگراه حكيم و از غرب به بزرگراه شيخ فضل اله نوری منتهي شده است.

يادمان مجموعه ای چند عملكردی در حوزه های مخابراتی، مراكز تجاری، اداری، خدمات پذيرايی، مركز همايش ها، خدمات گردشگری و تفريحی است. در حال حاضر اين مجموعه شامل برج ميلاد و مركزهمايش ها است و در مرحله بعدی هتل پنج ستاره و مركز تجاری و اداری به آن اضافه خواهد شد.
مجموعه یادمان

 

معماری و طراحی

در ابتدا مطالعات اوليه برج ميلاد (مطالعات شناخت) آغاز شد. در اين مطالعات 21 نقطه تهران برای احداث برج مورد مطالعه قرار گرفت كه از بين آنها چهار نقطه و در نهايت تپه های كوی نصر انتخاب و طراحي معماري آغاز شد. شركت يادمان سازه مجری پروژه برج ميلاد تهران از طرف شهرداری تهران معرفی و دكتر محمدرضا حافظی استاد دانشگاه هنر دانشگاه شهيد بهشتی به عنوان معمار و طراح پروژه و مهندس بهمن حقيقی نيز به عنوان سرپرست طراحی سازه پروژه انتخاب گرديد. برج ميلاد تهران
درباره طراحی سازه براساس محاسبات و نتايج تونل باد، ساختمان برای جريان های هوا با سرعت 140 كيلومتر بر ساعت و تندبادهای لحظه ای با سرعت 220 كيلومتر بر ساعت طراحی شده است البته از آنجا كه آثار نيروی باد كمتر از 40 درصد اثر نيروی زلزله است، طراحی براساس خطر زمين لرزه نيز صورت گرفته است.

با توجه به اين اطلاعات چهار سطح زلزله در طراحی برج در نظر گرفته شد كه در سطح دوم با دوره بازگشت 110 سال ساختمان كاملاً ايمن خواهد بود و هيچ خسارتی به آن وارد نخواهد شد و در سطح چهارم يعنی در برابر زلزله ای چنان شديد كه هر 100 سال يكبار در تهران اتفاق می افتد، سازه پايداری خود را حفظ خواهد كرد.

ساختمان ورودی مجموعه

ورود به محوطه اصلی برج از طريق اين ساختمان امكان پذير می باشد. اين ساختمان با زير بنايی در حدود 2500 متر مربع در 2 طبقه به ارتفاع 12 متر بنا شده است. 8 دستگاه پله برقی به ارتفاع 6 متربا ظرفيت جابجايی 9000 نفر در ساعت، چهار دستگاه آسانسور21 نفره ميهمانان مجموعه را به محوطه اصلی برج منتقل می نمايد.

طراحي مسير ويژه برای رفت و آمد معلولين در طول مسير بازديد از بدو ورود به ساختمان ورودی پيش بينی شده است.
ساختمان ورودی برج میلاد
كاربری اين ساختمان، برگزاری تشريفات ميهمانان رسمی، محل تهيه بليط بازديد، فضای استراحت موقت بازديد كنندگان به همراه تعدادی واحد تجاری، شامل غرفه های فروش صنايع دستی و خدمات (تاكسی سرويس، كافی شاپ و....) است.

محوطه اصلی

محوطه شمالی برج ميلاد مساحتی در حدود 23000 متر مربع را شامل می شود كه بعد از خروج از ساختمان ورودی، پاركينگ طبقاتی و مركز همايش ها فضای پيش روی بازديد كنندگان و ميهمانان مجموعه است.

آبنما و آبشار، رستوران محيطی و فضای سبز از جاذبه های اين محوطه است. رستوران محيطی با زير بنای حدود 3000 متر مربع شامل يك سالن اصلی، سالن ويژه و چايخانه است.
محوطه اصلی برج میلاد

آثار هنری مجموعه


با توجه به اهميت و حساسيت مجموعه دست اندركاران با نظر اعضای محترم شورای شهر تهران مشاوران متخصص فعاليت های فرهنگی و هنری را دعوت به همكاری نمودند كه متولی انتخاب و دعوت از هنرمندان برجسته كشور همچون استاد فرشيد مثقالی، استاد رضا يحيايی ، استاد بابك گرمچی و ديگر اساتيد جهت اجرای كارهای هنری در اين مجموعه بودند.  

حاصل تلاش اين بزرگان آثار هنری ماندگاری در طبقات مختلف برج مي باشد. از ديگر آثارمجموعه مي توان به آثار مجسمه سازان جوان كشور، چون شمس اثر آقای سهند سهاميان در ورودی بزرگراه حكيم به تونل های دسترسی مجموعه، آرش كمانگير اثر آقای رضا قره باغی در ميدان اصلی مجموعه، گل ها در باد اثر آقای همايون ثابتی مطلق در ساختمان ورودی و سكه های قديمی اثر آقای 
آثار هنری مجموعه
عباس مجيدی در محوطه جنوبی مركز همايش را بر شمرد.

برای جزییات بیشتر اینجا را کلیک کنید.