06/20/2018 - چهارشنبه 30 خرداد 1397

ورود اعضا

» معاونت فنی و عمرانی » دستاوردها » شرکت یادمان سازه » برج میلاد


برج میلاد

برج ميلاد را بهتر بشناسيد

برج ميلاد آسمان خراشي چند منظوره است كه در شمال غربي تهران قرار دارد . اين برج بلند ترين برج ايران و چهارمين برج مخابراتي جهان به شمار مي آيد . سازه رأس برج با 12 هزار متر زيربنا از نظر وسعت كاربري در ميان تمامي برج هاي دنيا مقام نخست را دارد .

برج ميلاد تهران به خاطر ارتفاع بلند و شكل ظاهري متفاوتش تقريبأ از كليه نقاط شهر تهران قابل رويت است ، از اين رو يكي از نمادهاي پايتخت كشور ايران به شمار مي آيد .


نام گذاري
كلنگ ساخت اين برج در زمستان سال 1376 خورشيدي با نام برج يادمان به زمين خورد و در سال 1380 خورشيدي به مناسبت يكصدمين زاد روز روح الله خميني (ره ) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران به برج ميلاد تغيير نام داد . ساخت اين برج 11 سال به طول انجاميد در 8 سال نخست تنها حدود 40 درصد از برج ساخته شده بود . اما بالاخره با تلاش غيور مردان عرصه مهندسي و همت بلند شهرداري و همياري صميمانه اعضاي شوراي شهر در مهر ماه 1387 جهت بهره برداري آماده شد.


توجيه اقتصادي پروژه
مركز ارتباطات بين المللي تهران ، با دارا بودن بخش هاي مختلفي نظير برج ميلاد ، سالن همايش ها ، هتل پنج ستاره ، مركز تجاري و مراكز اداري به عنوان يك منبع در آمد پايدار براي شهر تهران محسوب مي شود .


طبق برآورد كارشناسان اقتصادي ، بازگشت سرمايه ساخت برج در عرض حداكثر پنج سال صورت مي گيرد و پس از آن مركز ارتباطات تهران وارد سود دهي مي شود . در آمدهاي اين مركز از محل جذب توريسم ، اجاره فضاهاي مخابراتي – تلويزيوني ، اجاره مراكز تجاري ، برگزاري همايش ها حاصل مي شود . گفتني است در كنار كساني كه به طور مستقيم در بخش هاي مختلف اين مركز مشغول به كار مي شوند . تعداد بسيار زيادي از افراد نيز به صورت غير مستقيم در فعاليت هاي پيراموني كه با تكميل اين مركز به وجود مي آيند ، مشغول به كار خواهند شد .


مجموعه يادمان (مركز ارتباطات تهران)
مجموعه يادمان در زميني به مساحت تقريبي 15 هكتار بر روي تپه هاي كوي نصر در ميان شبكه بزرگراهي شمال غرب تهران واقع شده است . اين مجموعه از شمال به بزرگراه همت ، از شرق به بزرگراه چمران ، از جنوب به بزرگراه حكيم و از غرب به بزرگراه شيخ فضل اله نوري منتهي شده است . يادمان مجموعه اي چند عملكردي در حوزه هاي مخابراتي ، مراكز تجاري ، رستوران ها ، خدمات پذيرايي ، مركز همايش ها ، خدمات گردشگري و تفريحي است  . در حال حاضر اين مجموعه شامل برج ميلاد و مركز همايش ها است و در مرحله بعدي هتل پنج ستاره و مركز تجاري و اداري به آن اضافه خواهد شد .


معماري و طراحي
در ابتدا مطالعات اوليه برج ميلاد ( مطالعات شناخت ) آغاز شد . در اين مطالعات 21 نقطه از شهر تهران براي احداث برج مورد مطالعه قرار گرفت كه از بين آنها چهار نقطه و در نهايت تپه هاي كوي نصر انتخاب طراحي معماري آغاز شد . شركت يادمان سازه مجري پروژه برج ميلاد تهران از طرف شهرداري تهران معرفي و دكتر محمد رضا حافظي استاد دانشكده هنر دانشگاه شهيد بهشتي به عنوان معمار و طراح پروژه و مهندس بهمن حقيقي نيز به عنوان سرپرست طراحي سازه پروژه انتخاب گرديد.


درباره طراحي سازه بر اساس محاسبات و نتايج تونل باد، ساختمان براي جريان هاي هوا با سرعت 140 كيلومتر بر ساعت در پاي برج و تندبادهاي لحظه اي با سرعت 220 كيلو متر بر ساعت طراحي شده است ، البته از آنجا كه آثار نيروي باد كمتر از 40 درصد اثر نيروي زلزله است ، طراحي بر اساس خطر زمين لرزه نيز صورت گرفته است .


با توجه به اين اطلاعات چهار سطح زلزله در طراحي برج در نظر گرفته شد كه در سطح دوم با دوره بازگشت 110 سال ساختمان كاملأ ايمن خواهد بود و هيچ خسارتي به آن وارد نخواهد شد و در سطح چهارم يعني در برابر زلزله اي چنان شديد كه هر 100 سال يكبار در تهران اتفاق مي افتد. سازه پايداري خود را حفظ خواهد كرد.


ساختمان ورودي مجموعه
ورود به محوطه اصلي برج از طريق اين ساختمان امكان پذير مي باشد . اين ساختمان با زير بنايي در حدود 2500 متر مربع در 2 طبقه به ارتفاع 12 متر بنا شده است . 8 دستگاه پله برقي به ارتفاع 6 متر با ظرفيت جابجايي9000 نفر در ساعت ، چهار دستگاه آسانسور 21 نفره ميهمانان مجموعه را به محوطه اصلي برج منتقل مي كنند .
طراحي مسير ويژه براي رفت و آمد معلولين در طول مسير بازديد از بدو ورود به ساختمان ورودي پيش بيني شده است . كاربري اين ساختمان ، برگزاري تشريفات ميهمانان رسمي ، محل تهيه بليط بازديد، فضاي استراحت موقت بازديد كنندگان به همراه تعدادي واحد تجاري كه شامل غرفه هاي فروش صنايع دستي و خدمات ( تاكسي سرويس ، كافي شاپ و ...) است .


محوطه اصلي
محوطه شمالي برج ميلاد مساحتي در حدود 23000متر مربع را شامل مي شود كه بعد از خروج از ساختمان ورودي ، پاركينگ طبقاتي و مركز همايش ها فضاي پيش روي بازديد كنندگان و ميهمانان مجموعه است .
آبنما و آبشار ، رستوران محيطي و فضاي سبز از جاذبه هاي اين محوطه است . رستوران محيطي با زير بناي حدود 3000 متر مربع شامل يك سالن اصلي ، سالن ويژه و چايخانه است .


آثار هنري مجموعه
با توجه به اهميت و حساسيت مجموعه دست اندركاران با نظر اعضاي محترم شوراي شهر تهران مشاوران متخصص فعاليت هاي فرهنگي و هنري را دعوت به همكاري نمودند كه متولي انتخاب و دعوت از هنرمندان برجسته كشور همچون استاد فرشيد مثقالي ، استاد رضا يحيايي ، استاد بابك گرمچي و ديگر اساتيد جهت اجراي كارهاي هنري در اين مجموعه بودند .


حاصل تلاش اين بزرگان آثار هنري ماندگاري در طبقات مختلف برج مي باشد . از ديگر آثار مجموعه مي توان به آثار مجسمه سازان جوان كشور ، چون شمس اثر آقاي سهند سهاميان در ورودي بزرگراه حكيم به تونل هاي دسترسي مجموعه ، آرش كمانگير اثر آقاي رضا قره باغي در ميدان اصلي مجموعه ، گل ها در باد اثر آقاي همايون ثابتي مطلق در ساختمان ورودي و سكه هاي قديمي اثر آقاي عباس مجيدي در محوطه جنوبي مركز همايش را بر شمرد.


برج ميلاد تهران
شاخص ترين ساختمان مجموعه با ارتفاع 435 متر چهارمين برج بلند تلويزيوني و مخابراتي دنيا در نوع خود محسوب مي شود .
برج ميلاد شامل پنج بخش پي ، ساختمان پاي برج ( لابي ) ، شفت ، رأس و دكل مخابراتي و تلويزيوني است .
شفت برج با ارتفاع 315 متر ، يك سازه بتني است كه در 3 ضلع اين شفت 6 دستگاه آسانسور با سرعت 7 متر بر ثانيه بازديدكنندگان را در كمتر از 50 ثانيه به رأس برج منتقل مي كنند ، در ضلع چهارم نيز پله هاي فرار نصب شده است .

وزن تقريبي برج حدود 150 هزار تن و بيشترين قطر سازه رأس 60 متر در تراز 280 متري است . حجم بتن ريزي كل پروژه حدود 63 هزار متر مكعب و حجم شيشه مصرفي حدود 17 هزار متر مربع است .


كاربري برج گردشگري ، تسهيل و گسترش ارتباطات بيسيم ( Wireless ) در سطح تهران بزرگ ، بهينه سازي و گسترش پوشش راديو و تلويزيون (VHF/UHF/FM ) ، ايجاد زير ساخت هاي تلويزيوني ديجيتال (DVB/MVDS ) ، هوا شناسي و كنترل ترافيك است .


بدنه
شكل كلي بدنه عبارت است از يك هشت ضلعي مركزي با تعدادي ديوار داخلي و چهار باله ذوذنقه اي شكل كه به آن متصل مي شو ند . بدنه اصلي از روي فونداسيون ( تراز صفر ) آغاز شده و تا تراز 315  ادامه مي يابد. بدنه اصلي برج كاربري عمومي ندارد و فقط محل عبور تاسيسات و آسانسورهاي پر سرعت برج است و در هر 12 متر يك طبقه با امكان دسترسي به تجهيزات تأسيساتي را فراهم مي سازد . در ضمن دوربين هاي كنترل ترافيك و سنسورهاي اندازه گيري آلودگي هوا و ... نيز بر روي بدنه برج نصب شده است .


روش اجرايي بدنه با استفاده از فن آوري قالب لغزنده بوده و حجم بتن ريزي آن حدود 33000 متر مكعب است .


ساختمان رأس
ساختمان رأس برج ، اصلي ترين بخش بهره برداري برج است كه پيرامون شفت بتني در 12 طبقه و سطح زير بنايي تقريبي 12 هزار متر مربع بنا شده است . وزن كلي سازه فلزي رأس 2100 تن مي باشد . ساختمان رأس برج ميلاد يكي از بزرگترين ساختمان رأس در برج هاي مخابراتي دنيا محسوب مي شود . بجز 6 دستگاه آسانسورهاي سريع بدنه اصلي برج 2 دستگاه آسانسور با ظرفيت 10 نفر در هسته مركزي ساختمان رأس نصب شده است . در طبقات مختلف ساختمان رأس برج ، سكوي ديد باز ، سكوي ديد سر بسته ، رستوران گردان با گنجايش 400 نفر ، رستوران ويژه با ظرفيت 100 نفر ، تريا ، گالري هاي هنري ، طبقات ويژه مخابرات و تلويزيون در نظر گرفته شده است .


دكل آنتن
دكل آنتن برج ميلاد به ارتفاع 120 متر متشكل از 360000 قطعه فولاد، پيچ و مهره و وزن تقريبي 350 تن است . دكل در 4 قسمت طراحي و ساخته شده است . قسمت زيرين دكل محل نصب آنتن هاي مخابراتي كاربران عمومي و سه قسمت فوقاني به آنتن تلويزيوني آنالوگ و ديجيتال اختصاص داده شده است .


مركز همايش ها و جشنواره ها
ساختماني 8 طبقه با زير بناي حدود 50 هزار متر مربع شامل يك سالن اصلي 1700 نفره و 12 سالن فرعي با امكانات پيشرفته براي برگزاري جشنواره ها ، همايش ها و اجراي كنسرت هاي موسيقي در نظر گرفته شده است . مركز همايش هاي برج ميلاد تهران مجهز ترين و پيشرفته ترين سالن همايش در كشور محسوب مي شود . اين مركز داراي 3 طبقه پاركينگ ، آشپزخانه مجهز ، 700 متر فضاي نمايشگاهي ، 9 دستگاه آسانسور با ظرفيت ها و كاربري هاي مختلف مي باشد .


پاركينگ طبقاتي
به منظور ساماندهي توقف وسايل نقليه مراجعه كنندگان به مراكز مختلف مجموعه و پيشگيري از تحميل بار ترافيكي به بزرگراه هاي اطراف ، پاركينگ طبقاتي با زير بناي كلي 30 هزار متر مربع به منظور سرويس دهي به هزار خودرو در نظر گرفته شده است . همچنين در كنار پاركينگ طبقاتي ، دو فضاي پاركينگ مسطح با فضاي محدود براي استفاده بازديد كنندگان در زمان هاي اوج مراجعه وجود دارد . پاركينگ داراي 6 دستگاه آسانسور 8 نفره است .

ساير تسهيلات در نظر گرفته شده در مجموعه شامل راه هاي ارتباطي ، فضاي سبز عمومي و ويژه ، تأسيسات زير بنايي ، بناهاي تزئيني و آبنماها و ايستگاه هاي خدماتي ( رستوران ، غرفه ، سرويس بهداشتي و ...) است كه در كنار بخش هاي اصلي مجموعه قرار گرفته است .


راه دسترسي
راه هاي مجموعه يادمان با كاربري ايجاد دسترسي مناسب به مجموعه ، شامل احداث راه هاي جديد و نيز اصلاح راه هاي موجود بوده و براي اين مجموعه 4 مسير ورودي و 4 مسير خروجي در نظر گرفته شده است .

در اين پروژه ، احداث محور اصلي ارتباطي براي مجموعه يادمان از غرب به شمال مجموعه به طول 1150 متر شامل پل ارتباطي كابلي بر روي بزرگراه شيخ فضل الله و رمپ و لوپ مربوطه جهت ايجاد دسترسي براي كاربري هاي مجموعه و نيز محور اختصاصي جهت دسترسي به تأسيسات در مركز مجموعه به طول 350 متر علاوه بر تكميل اصلاح شبكه هاي خيابان هاي اطراف بيمارستان ميلاد و دانشگاه علوم پزشكي و مسير دسترسي به سازمان انتقال خون و پالايشگاه خون است . همچنين به دلايل شرايط توپوگرافي منطقه و پس از بررسي شرايط فني و اقتصادي ، يك تونل با دو دهانه مجزا جهت ورود و خروج از بزرگراه آيت الله حكيم در جنوب مجموعه به طول تقريبي 150 متر اجرا شده است .


فاز دو :


هتل پنج ستاره
اين هتل براي ارائه تسهيلات اقامت و پذيرايي از گردشگران داخلي و خارجي و شركت كنندگان در همايش ها پيش بيني شده و مجموع زيربنايي در نظر گرفته شده براي آن حدود 60 هزار متر مربع است .


مركز تجاري و اداري
اين مراكز با هدف شناساندن موقعيت صنعتي و تجاري كشور ، ارائه خدمات سطح بالا و گسترش تجارت ، طراحي و ساخته مي شود . زيربنايي مركز تجاري در حدود 40 هزار متر مربع با امكاناتي نظير بخش معاملات بازرگاني داخلي و خارجي ، نمايشگاه هاي كالا و خدمات ، ارتباطات علمي و فني ، ارتباطات مخابراتي و تصويري و بخش خدمات است .


به منظور ارائه فضاي مناسب براي استقرار دفاتر شركت هاي خدماتي و موسسات دولتي و خصوصي ، مركز اداري با زير بناي حدود 40 هزار متر مربع طراحي و ساخته مي شود.


برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.